Fitness Nedir? - Personal Trainer

Fitness Nedir?

Gerçek Anlamda Fitness Nedir?

Günümüz trendlerinden Fitness kelime anlamı itibariyle “sağlıklı ve formda olmak” olsa da gerçek anlamda bu kadar basit midir?

Yoksa aslında birçok insanın Fitness adı altında yaptığı sadece bazı fiziksel aktivitelerden oluşan bir hareket bütünü müdür???                  

İşte birçok insanın fitness yapıyorum dediği zaman aslında sonuca gidebilmesi için bir bilimsel yaklaşımla neler yapması gerekiyormuş beraber inceleyelim…

Sizleri sonuca götürecek bütün önemli kriterler aslında Fitness kelimesinin harflerinde gizlidir…

UntitledF (FREKANS) : Antrenman sıklığını ifade eder… Yani başka bir deyişle haftada kaç gün antrenman yapacağınız anlamındadır.

İ (İNTENSE) : Antrenman şiddetini ifade eder… Ağırlık antrenmanımız esnasında itmemiz gereken kiloları veya aerobic antrenmanlarda (koşu, bisiklet, ip atlama) hangi nabız aralığında kalmamız gerektiği gibi..

T (TİME-TYPE) : Antrenmanın süresini ve çeşidini belirler… Örneğin 50 dk lık yapacağımız bir piramit antrenman sistemi gibi…

N (NUTRİTİON) : Kelimenin tam ortasında bulunan ve temelini oluşturan bu harf Beslenmeyi ve Suplamentleri ifade eder… Sağlıklı ve zinde bir beden için 1 numaralı kuraldır dengeli ve düzenli beslenme. Fitness yaptığını düşünen fakat beslenmeyi ihmal eden herkesin aslında neden sonuca ulaşmakta güçlük çektiğini buradan anlayabilirsiniz..

E (EQUİPMENT) : Antrenmanda kullanılacak alet veya makinaları ifade eder…Yani yeni başlayan bir kişiye genel kuvvetini ve kas içi koordinasyonunu arttırmak için sabit makine çalışmasına yönlendirilmesi gibi.

 

S (SAFETY) : Güvenlik anlamındadır.. Özellikle sağlık sorunları olan insanlara yapacağımız antrenman rutinlerinde kişinin güvenliğini ön plana alıp sakatlık riskini ortadan kaldırmak olarak tanımlanır…

S (STRECHİNG) : Yani esneme ve germe egzersizleri… Gelişimin sağlıklı olabilmesi,kasların esneklik kabiliyetinin artması, yorgunluk ve sakatlıkları önlemek için antrenman sonlarında mutlaka uygulanması gereken bu rutini kaç kişi uyguluyor?? 

macfit

İstanbul personal trainer personal trainer trainer kişisel antrenör antrenör adalar personal trainer arnavutköy personal trainer ataşehir personal trainer avcılar personal trainer bağcılar personal trainer bahçelievler personal trainer bakırköy personal trainer başakşehir personal trainer bayrampaşa personal trainer beşiktaş personal trainer etiler personal trainer nişantaşı personal trainer ataköy personal trainer ataşehir personal trainer beylikdüzü personal trainer şişli personal trainer cihangir personal trainer Trabya personal trainer box dersi box kickbox diet programı beslenme programı fitness bodybuiding pilates spor hocası özel ders özel hoca PT macfit diyet programı beslenme programı fit sağlıklı yaşam